W Narodowe Święto Niepodległości zapraszamy w naszej parafii na koncert: Zespołu „TWIERDZA PAMIĘĆ” pt: „Z Wami szła Polska Prawdziwa”- aula św. Stanisława Kostki – audiowizualna – godz. 19.00.
„Twierdza Pamięć” BIOGRAM
Zespół istnieje od jesieni 2015 roku. Tworzą go dwa małżeństwa: Urszula i Jarosław Paczyńscy (założyciele) oraz Grażyna i Tomasz Bieszczadowie. Wszyscy mają wykształcenie humanistyczne, muzyczne, lub administracyjne (wyższe). Przed założeniem „Twierdzy” byli oni znani w Łodzi jako inicjatorzy i twórcy szeregu projektów kulturalnych, m.in.: zespołu rockowego „Kery Band”, projektu edukacyjnego dla szkół (o tematyce niepodległościowej), współorganizatorami ogólnopolskich imprez i konferencji (np. „Dziennikarz między prawdą a kłamstwem”). Od 2010 r. do 2015 r. zrealizowali 12 programów kabaretu „Pętla Ósemki”.
Do tamtego, różnorodnego i intensywnego etapu działalności można także zaliczyć: pracę z grupami teatralnymi (w tym z udziałem osób niepełnosprawnych), działalność publicystyczną, organizację imprez i działalność publiczną na rzecz środowisk patriotycznych Łodzi.
Od początku swego istnienia Zespół „Twierdza Pamięć” – podobnie jak w poprzednich latach jego twórcy – podejmował tematy związane z polską tradycją niepodległościową i jej odzwierciedleniem w kulturze narodowej. Znakiem rozpoznawczym Zespołu jest: troska o imponderabilia, suwerenność państwa i pomyślność narodu, o szacunek dla chrześcijańskich korzeni, historyczną uczciwość oraz stanowczość ocen – przeciw relatywizowaniu świata wartości.
Dzieje pokoleń Polaków znajdują wyraziste odbicie w poczynaniach grupy, zwłaszcza w wypracowywanej przez lata formule edukacyjnych spektakli poetycko-muzycznych (np.: rocznicowy „Nóż w plecy – 17 IX 1939” i „Orszak. Imiona Niepodległości”; „Dzieci z obozu na Przemysłowej” –dedykowany Ofiarom niemieckiego obozu koncentracyjnego w Łodzi, czy „Smoleńskie Requiem”).
Kolejne widowiska („Na dnie popiołu gwiaździsty dyjament…” i „Rodzina Niepodległa”) zrealizowane zostały wspólnie ze szkolnymi grupami teatralnymi i wokalnymi. Z widowisk Twierdzy „Pamięć” pochodzą niemal wszystkie autorskie piosenki, cenione przez łódzkie środowiska patriotyczne (np. „Epitafium dla patriotów’ 2010”, „Kosodrzewina”, „Gdzie są Wasze groby?”, „Dzieci Wyklętych”, „Ballada o Międzymorzu”, „Kołomyjka z Polski”).
Oprócz uprawiania typowej aktywności estradowej i scenicznej Zespół występował w Łodzi i wielu miastach całej Polski, towarzysząc ważnym przedsięwzięciom artystycznym i edukacyjnym (takim jak rocznice patriotyczne, papieskie i smoleńskie). Były to m.in.: I Kongres Kobiet Polskiej Niepodległości (Częstochowa), Zjazd Dzieci Żołnierzy Wyklętych (Lublin, Łódź), Konferencje historyczne: “Polska w nauczaniu św. Jana Pawła II” i „Polska między mesjanizmem a pragmatyzmem” (Łódź).
Historyczny spektakl „Orszak” był – w różnych mutacjach – kilkanaście razy prezentowany dla publiczności młodzieżowej i dorosłej, w szkołach, kościołach, salach parafialnych i świetlicach środowiskowych w Łodzi i poza nią. Z kolei widowisko „Na dnie popiołu gwiaździsty dyjament…” było, w ramach projektu „Nowe miejsca debaty o Polsce”, prezentowane m.in. w Bibliotece im. Janusza Kurtyki w Warszawie.
Obok przedsięwzięć patriotycznych i rocznicowych „Twierdza Pamięć” ma w dorobku także widowiska stricte teatralne. Np. w 2017 roku powstał autorski spektakl wielkopostny pt. „Drzewo Przenajszlachetniejsze”, do tekstów Anny Katarzyny Emmerich (kilkanaście prezentacji w Polsce). Z kolei wersje bożonarodzeniowych jasełek prezentowane były kilkakrotnie podczas łódzkich Orszaków Trzech Króli.
W październiku 2018 r. (we współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkół Katolickich w Częstochowie oraz dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego) zrealizowany został autorski, edukacyjny projekt pt. „Teatr w ogniu pytań”. Był on prezentowany w dziesięciu miejscowościach (od Czarnego Dunajca po Włocławek) oraz w 2019 r. w kilku polskich szkołach na Litwie (Wilno, Troki). Wyjazd na Litwę był dotowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, podobnie jak spektakl poetycko-muzyczny „Z Wami szła Polska prawdziwa”, prezentowany w szeregu miejscowości naszego Województwa i w Łódzkim Domu Kultury (2021 r.).
Niektóre spektakle „Twierdzy Pamięć” utrzymane są w żartobliwej formule kabaretu (teatru satyry), co oznacza zaangażowanie w bieżące zagadnienia społeczne i obyczajowe. W tym przypadku publiczność może stanowić integralny składnik spektaklu: bywa włączana w akcję i otrzymuje pewne zadania w trakcie przebiegu widowiska.
Prezentacjom każdorazowo towarzyszy starannie przygotowana oprawa plastyczna w formie multimedialnych projekcji, które ilustrują i rozszerzają treści prezentowane na scenie.